سلام من محمدرضا عنایتی هستم متولد ۱۳۷۰ و در تهران زندگی میکنم حدفم از ساخت این وبلاگ اشتراک تجربیاتم بین همکاران عزیزم در رشته تعمیرات موبایل هست. امیدوارم مطالبم براتون مفید واقع بشه!

  

تعاریف و کمیت های پایه

تاریخ الکتریسیته به زمانهای بسیار دور برمی گردد.در ابتدا الکتریسیته و مغناطیس موضوعات کاملا جداگانه ای بودند . اولی از میله شیشه ای و پوست خز ، باطری و جریان ، الکترولیت و رعد و برق و دیگری از آهنربا و قطب نما صحبت می کرد . این دو علم جداگانه پیشرفت کردند تا در سال 1820 " ارستر " در حال تدریس دریافت که جریان الکتریکی گذرنده از یک سیم می تواند بر روی عقربه قطب نمایی که در نزدیک آن قرار گرفته است اثر کند . بزودی آمپر بیان داشت که پدیده های مغناطیسی از بارهای الکتریکی متحرک حاصل می گردد . در سال 1831 فارادی عکس قضیه را کشف کرد و بیان داشت که آهنربای متحرک جریان الکتریکی و یا ولتاژ القایی ایجاد می کند و این نظریات همانطور ادامه پیدا کردند و علم الکترونیک پدید آمد و این علم تا آنجا پیشرفت کرد که امروزه دستگاهی بسیار ظریف و پیچیده به اسم موبایل در اختیار ما قرار گرفته که ترکیبی بسیار جالب و در عین حال پیشرفته از علم الکترونیک و مخابرات است .
تعاریف پایه زیر به منظور درک بیشتر موضوع ارائه می گردد :

به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:13 ب.ظ [+] | نظرات ()

شناخت قطعات و آشنایی با مفهوم مدار

اکنون که با مفاهیم اولیه الکترونیک آشنا شدیم باید ببینیم که از این مفاهیم چگونه استفاده می شود و چگونه جریان و ولتاژ به کنترل ما درمی آید و چه اتفاقی می افتد که با کنترل کردن همین جریان ها و ولتاژها می توانیم یک دستگاه الکترونیکی داشته باشیم که نتیجه و خروجی آن به شکل تصویر ، صدا و ... باشد . برای این مساله به معرفی عناصر مهم و المان های اصلی مدارات الکترونیکی وشماتیک فنی آن ها روی نقشه ها می پردازیم :
1. مقاومت : همانطور که از اسم این قطعه پیداست عنصری است که دارای مقاومت الکتریکی است و در برابر عبور جریان مقاومت می کند و به سه نوع است :

   • ثابت با شماتیک فنی        یا     

به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:11 ب.ظ [+] | نظرات ()

 مدارهای الکترونیکی و کاربرد قطعات

در معرفی هر کدام از المان های مدارهای الکترونیکی چه هادی و چه نیمه هادی اشاره کوچکی به نقش غالب آن ها در مدارهای الکترونیکی شد . اما می خواهیم اکنون به آرایش دقیق تر آن ها در مدارات الکترونیکی مخصوصا گوشی های تلفن همراه اشاره کنیم . ابتدا ترکیبات مقاومت ها و عیب یابی آن ها را می بینیم .

آرایش مقاومت در مدارهای گوشی های تلفن همراه

در این مدار R1 به عنوان مقسم ولتاژ است . یعنی زمانی که V بیش از حد می باشد ، مصرف کننده نیاز دارد یک مقاومت مثل R1 در سر راه آن قرار دهند تا مقداری از ولتاژ را مقاومت مصرف کرده و بقیه به مصرف کننده برسد . در اثر خرابی این مقاومت اگر ظرفیت آن تغییر کند ولتاژی که به مصرف کننده می رسد ، آنچه ما می خواهیم نیست و اگر بر اثر خرابی مدار باز ( قطع ) گردد هیچ ولتاژی به مصرف کننده نمی رسد .


به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:09 ب.ظ [+] | نظرات ()

مدارهای دیجیتال و ساختار آن

انواع گیت های دیجیتال
قبل از توضیح گیت ها و اینکه مدار داخلی آن ها چگونه است و چگونه کار می کنند ، چند نکته قابل توجه است . یکی اینکه منظور از 0 و 1 در ورودی این مدارها سطح بالا و پایین ولتاژ است یعنی صفر می تواند همان صفر ولت و 1 =v 5 ولت باشد و مدارها یا بدون ولتاژ یا با ولتاژ 5 ولت کار می کند و صفر و یک و خروجی این مدارها خاموش و روشن بودن LED می باشد . یعنی زمانی که LED روشن شد یعنی خروجی ما یک است و زمانی که خاموش شد یعنی خروجی صفر .

1. گیت Yes با شماتیک

 به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:08 ب.ظ [+] | نظرات ()

مدارها و آی سی های به کار گرفته شده در تلفن همراه

مدار محافظ الکتریسیته ساکن - ESD Protection
الکتریسیته ساکن یکی از مسایلی است که ممکن است باعث سوختن آی سی های مهمی همچون CPU یا آی سی صوت یا تغذیه و ... گردد . الکتریسیته ساکن می تواند از طریق هر کدام از اجزای خارجی که کاربر از طریق آن به گوشی اتصال می یابد ، مثل دست کاربر که با صفحه کلید در تماس است ، کابل USB ، هندزفری و ... به مدارات گوشی انتقال پیدا کرده و باعث سوختن هر کدام از آی سی های مهم و اصلی گوشی شود . از این رو قطعاتی به نام محافظ ESD یا ESD Protection
(Electricall Static Discharge)در مسیر قسمت هایی که کاربر با آن ها سروکار دارد قرار می دهند و از آن ها به عنوان ( User Inter face IC ) UIIC نیز یاد می کنند که به اشتباه در بعضی از مراجع به عنوان فیلتر ESD یاد شده که عبارت اشتباهی است و باید محافظ ESD نامیده شوند . مدار داخلی این محافظ ها به اشکال زیر می باشد :


 به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:07 ب.ظ [+] | نظرات ()

اجزای سازنده ارتباطات رادیویی

" اعلام خبر به دنیا ! به همه قلمروها ، تماس مستقیم " این عبارت اولین پیام تلگرافی ضبط شده است که توسط " اف . بی . مورس " در سال 1838 از یک خط 16 کیلومتری ارسال شد و اینگونه بود که مرحله جدید از تاریخ عصر ارتباطات بنیانگذاری شد . در طول سال های اخیر مخابرات و ارسال اطلاعات از جایی از دنیا به جای دیگر تاثیر بسیار زیادی در زندگی بشر داشته است و نقش عمده آن در زندگی انسان ها انکار ناپذیر است . اگر در زندگی روزمره خود دقت بیشتری داشته باشیم خواهیم دید که سرتاسر زندگی ما پر از ارتباط مخابراتی و ارسال و دریافت سیگنال است . تلویزیون ، رادیو ، تلفن ، اینترنت ، موبایل و ... جملگی از این فناوری و تکنولوژی استفاده می کنند و سیستم مخابراتی از زندگی انسان غیر قابل حذف شده است . دستگاههای مخابراتی ، دستگاههایی هستند که اطلاعات را ارسال یا دریافت می کنند . این اطلاعات که به صورت سیگنال های الکتریکی می باشند با روش های خاصی که در ادامه گفته خواهد شد ارسال و دریافت می شوند . سیگنال های الکتریکی را می توان به دو نوع تقسیم کرد :
1. سیگنال های آنالوگ
2. سیگنال های دیجیتال
 به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:05 ب.ظ [+] | نظرات ()

مدارات مخابراتی

مدولاسیون :
عمل سوار کردن سیگنال ارسالی بر موج حامل را مدولاسیون می گویند . هدف از انجام این عمل ارسال سیگنال می باشد . برای توضیح بیشتر می توان گفت که هر دستگاه مخابراتی برای انجام فعالیت خود یک فرکانس مرکزی دارد. مثلا در گوشی های تلفن همراه این فرکانس مرکزی حدود 90 مگاهرتز می باشد که یکی از دلایلی که این فرکانس مرکزی جداگانه برای هر یک از دستگاه ها در نظر گرفته می شود عدم اختلال و ترکیب این سیگنال ها با یکدیگر است . مثلا این فرکانس برای ارسال و دریافت سیگنال در تلویزیون حدود 200 مگا هرتز می باشد . برای اینکه موج ارسالی را به این فرکانس مرکزی ببریم احتیاج به عملی به نام مدولاسیون داریم که سیگنال های ارسالی را سوار بر موج حامل با فرکانس مرکزی قراردادی کنیم .
پس برای اینکه سیگنالی ارسال و دریافت شود باید مطابق با همان فرکانس مرکزی باشد و روی یک موج حامل با فرکانس مطابق با شبکه ارسال شود یعنی همان عمل مدولاسیون . اکنون دو نوع از مدولاسیون را معرفی می کنیم :
 به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:03 ب.ظ [+] | نظرات ()

سیستم های مخابراتی تلفن های همراه

مخابرات بی سیم در سال 1987 با اختراع تلگراف بی سیم توسط " مارکنی " آغاز شد و اکنون پس از گذشت بیش از یک قرن سومین نسل از سیستم های مخابرات بی سیم یعنی سیستم های مخابرات فردی یا PCS ( Personal Communication System ) پا به عرصه ظهور گذاشته است . اکنون فناوری های مخابرات سیار تا به آنجا پیش رفته است که کاربران این چنین سیستم هایی با استفاده از یک ترمینال دستی کوچک ( Handset ) می توانند با هر کس در هر زمان و هر مکان ، انواع اطلاعات ( صوت ، تصویر ، دیتا ) را مبادله کنند این ارتباط که به صورت سیار است مستلزم دستگاه ها و سیستم هایی می باشد که هم به عنوان گیرنده فعالیت کنند و هم فرستنده .
در کلیه تشکیلاتی که از سیستم های رادیویی سیار بهره برداری می کنند عموما واحدهای سیار نیاز به برقراری ارتباط رادیویی با یک ایستگاه کنترل کننده مرکزی دارند . در این سیستم ها تعدا زیادی کاربر سیار با مرکز ثابت مربوط به خود در تماس هستند و تشکیلات مختلف باید بطور همزمان و بدون ایجاد تداخل با یکدیگر قادر به برقراری تماس مورد نیاز باشند . در این سیستم ها نیاز به آنتن هایی داریم که به صورت همه جهته و در موازات سطح زمین از ایستگاه ثابت ، اطلاعات را پخش و جمع آوری نمایند و آنتن های سیار هم پایه با راندمان مناسب جهت نصب روی واحد سیار باشند . در محیط های شهری امواج رادیویی باید قدرت نفوذ و انتشار از میان ساختمان های مرتفع را داشته باشند . همچنین به دلیل محدودیت در باند های رادویی باید بتوان از باندهای رادویی مشابه در شهرهای مختلف که در فاصله مناسبی از یکدیگر قرار دارند به صورت مکرر استفاده کرد .
در اکثر سیستم های عملی ،جهت برقراری سیستم های عملی جهت برقراری ارتباط مناسب با واحدهای سیار لازم است تا از یک دستگاه رادیویی مرتفع جهت ارسال و دریافت پیام ها استفاده شود ، اما به دلیل عملی نشدن این مسئله غالبا ارتباط بین دفتر مرکزی و ایستگاه رادیویی مورد نیاز از طریق یک واسط صورت می گیرد . در سیستم های سیار چون زمان دریافت پیام مشخص نیست ، معمولا گیرنده ها آماده دریافت پیام هستند . در این راستا باید شبکه ای طراحی شود که تمام نیازهای فوق را بر آورده سازد .

شبکه های سلولی

سیستم های مخابراتی سیار مورد استفاده در یک منطقه جغرافیایی باید به گونه ای باشد که از لحاظ مخابراتی تمام منطقه را تحت پوشش قرار دهد و اصطلاحا هیچ نقطه کوری از دید امواج رادیویی باقی نماند . از طرف دیگر اختصاص فرکانس های کاری مورد استفاده باید به صورتی باشد که تداخل فرکانسی در سیستم ایجاد نشود . بنابراین هنگام پیاده سازی یک سیستم موبایل در یک منطقه جغرافیایی ، منطقه مربوطه را به مناطق کوچکتری به نام سلول تقسیم می کنند . آنگاه فرستنده را در داخل سلول قرار می دهند . در این صورت سرویس دهی تنها در منطقه ای که سلول بندی شده است میسر می شود . شبکه های سلول دو مزیت دارند :

1) استفاده مجدد از فرکانس کاربر با رعایت فاصله جغرافیایی :
یعنی اینکه در محدوده سلول های مختلف از یک فرکانس کاری می توان استفاده کرد و لزومی ندارد فرکانس های متعدد تعریف کنیم .

2) شکافتن سلول ها :
به این معنی که در طرح اولیه شبکه سلولی مخابرات سیار ، سلول را بزرگ انتخاب می کنند و در صورت افزایش مشترکان سلول را می توان به سلول های کوچکتری تقسیم کرد و در اصطلاح سلول را شکافت و با گذاشتن پست های فرستنده- گیرنده اضافه ، تعداد مشترکان را افزایش داد .

تاریخ کامل مخابرات بی سیم به چهار دوره تقسیم می شود :
1. دوره قبل از همگانی شدن این سیستم
2. سیستم های آنالوگ نسل اول
3. سیستم های دیجیتال نسل دوم
4. سیستم های دیجیتال نسل سوم (PCS )

دوره های ماقبل از همگانی شدن سیستم های مخابرات بی سیم از سال های 1950 شروع شده و تا سال 1960 ادامه یافت در این دوره از مخابرات سیار برای کاربردهای پلیسی ، نظامی و هواپیمایی استفاده می شد و تجهیزات ارسال و دریافت ، حجیم و گران قیمت بود .
نسل اول در سال های 1970 تا 1980 بر پایه تکنولوژی آنالوگ و استفاده از مفهوم سلولی پدید آمد . ایده اساسی در مخابرات سیار سلولی MCS ( Mobile Cellular System ) استفاده مجدد از طیف فرکانسی در مناطقی است که به اندازه کافی از هم دورند . استفاده از مخابرات سیار سلولی ، باعث افزایش ظرفیت سیستم ، کاهش هزینه ، بهبود کیفیت سرویس و کاهش توان مورد نیاز شد . انواع مختلفی از این سیستم های آنالوگ با نام های گوناگون TACS , Aurora , NMT , AMPS , NEC و ... وجود داشت . اما مهمترین و رایج ترین شکل سیستم های آنالوگ ، سیستم AMPS است . سیستم AMPS در سال 1978 راه اندازی شد . این سیستم در باند فرکانسی 800 تا 900 مگاهرتز کار می کرد و دارای 666 کانال دو طرفه با پهنای باند 30 کیلو هرتز و مدولاسیون FM ، آنالوگ بود . با افزایش بیش از حد تقاضا، سیستم های آنالوگ نسل اول قادر به تامین ظرفیت مورد نیازبرای برخی مناطق شهری نبودند . از معایب و کمبودهای AMPS مساله ظرفیت این سیستم است . همچنین از اشکالاتی که در این سیستم ها وجود دارد ضعف امنیتی آن ها است . به طوری که به متقلبان مجال استفاده غیر مجاز را می دهد . این اشکالات در سیستم های دیجیتالی نسل بعد بر طرف شده است . به علاوه سیستم های دیجیتال نرخ بیت و سرعت بالاتری دارند و حجم اطلاعاتی بیشتری را می توان در کانال های آن مبادله کرد . با توجه به ظهور سیستم های دیجیتال سیستم AMPS چندان مورد استفاده نخواهد بود . سیستم های نسل دوم در سال های 1980 و 1990 با استفاده از تکنولوژی دیجیتال تحقق یافت . COSM اولین استاندارد GSM تمام دیجیتال در دنیاست . این سیستم در سال 1992 در اروپا به بهره برداری تجاری رسید . در این سیستم موبایل از فرکانس های 890 تا 915 مگاهرتز و پست های ارسال و دریافت از فرکانس های 935 تا 960 مگاهرتز برای ارسال سیگنال استفاده می کنند . پهنای باند هر کانال رادیویی 200 کیلوهرتز است که توسط 8 کاربر استفاده می شود . به علت تقاضای روز افزون برای سرویس های MSC ، تکنولوژی های جدیدی نظیر COMA برای بهبود بهره برداری از طیف فرکانسی پدید آمد . CDMA یکی از پیچیده ترین سیستم های بی سیم دیجیتال در دنیای امروز است . CDMA تمامی کاربران را در فرکانس های یکسان و زمان های یکسان با کدهای مختلف مجزا می کند . پهنای باند هر کانال 23.1 مگاهرتز است . سیستم های نسل سوم ، سیستم های مخابرات فردی ( PCS ) نامیده می شوند . PCS سیستمی است که با استفاده از آن کاربر می تواند در هر زمان و هر مکان و با هر کس به کمک یک مخابرات فردی واحد ( PTN ) تبادل اطلاعات نمایند . در سال های اخیر نسل سوم شبکه های رادیویی سلولی شدیدا مورد توجه قرار گرفته است . سیستم های نسل سوم را گاه با 3G نشان می دهند . در کشور ما شبکه موبایلی که موجود است از نوع نسل دوم یعنی GSM می باشد . البته اگر کمی در مورد تفاوت های نسل های شبکه های مخابراتی دقیق تر شویم می توانیم بگوییم که شبکه های سلولی نسل دوم مانند GSM که فقط برای انتقال صوت مورد استفاده قرار می گیرند ، ذاتا دارای فناوری سوئیچ مداری هستند و شبکه های نسل 2.9 مانند GPRS ، مدل گسترش یافته شبکه های نسل دوم هستند که از فناوری سوئیچ مداری برای انتقال صوت و از سوئیچ بسته ای برای تبادل داده استفاده می کنند . در واقع منظور از بسته همان Data می باشد . در واقع نسل 2.5 تا 2.5G بر پایه نسل دوم برای مکالمه استفاده می شود . اما نسل بعدی که نسل سوم یا 3G می باشد از فناوری WCDMA یا همان ( Wide band Code Division Multiple Accesses ) برخوردار است که خود این فناوری از فناوری CDMA نشات گرفته است . اما برای نسل سوم که روی فرکانس 2000 مگاهرتز است یک استاندارد اروپایی به نام UMTS وجود دارد که گاهی به جای WCDMA از آن استفاده می کنند و مخفف عبارت Universal Mobile Telecommunication Systems است به معنی سیستم جهانی مخابرات سیار از راه دور . در نسل سوم مخابرات سیار امکان ارسال و دریافت فایل های چند رسانه ای یا Multimedia وجود دارد و سرعت ارسال و دریافت اطلاعات در نسل دوم و نسل 2.5 است . البته شایان ذکر است که بین نسل 2.5 و 3 فناوری های PCS و DCS در فرکانس های 1800 و 1900 نیز بکار گرفته شدند . (Digital Cellular System & Personal Communication System ) بعد از نسل سوم نوبت به نسل چهارم یا 4G رسید که می خواست مشکلات و نارسایی های نسل سوم را جبران کند چون نسل سوم دچار تردیدها و ضعف هایی است که باعث شده در بسیاری از کشورها هنوز مورد توجه واقع نشود . شبکه های نسل 4 یا 4G نامی است که به سامانه های سیار مبتنی بر IP که دسترسی را از طریق یک مجموعه از واسطه های رادیویی تامین می کنند ، داده شده است . این شبکه ها مبتنی بر فناوری سوئیچ بسته ای هستند و بطور کلی مبتنی بر مجموعه پروتکل IP در هر دو بخش با سیم و بی سیم هستند . ( IP2 Internet Protocol ) از خصوصیات شبکه های 4G تبدیل چندین شبکه رادیویی مانند GPRS , WA , HIPERLAN وBluetooth به یک شبکه واحد است . با این ویژگی کاربران خواهند توانست به خدمات مختلف دسترسی پیدا کرده و پوشش بیشتری داشته باشند ، در ضمن راحتی استفاده از یک وسیله واحد را نیز تجربه کنند و از طرف دیگر یک صورت حساب را با کاهش کل هزینه دسترسی داشته و دسترسی بی سیم قابل اعتمادی را حتی در صورت از دست دادن یک یا چند شبکه داشته باشند . در حال حاضر نسل چهارم یا 4G ، یکی از ابتکارات مراکز( Research & Development Center ) برای حل مشکلات و محدودیت های 3G است که نتوانسته به وعده های خود در زمینه عملکردها و خروجی ها عمل کند .
برای آشنایی بیشتر با سیستم های مخابراتی GSM بلاک دیاگرام یک سیستم GSM را در شکل زیر می بینیم :

برای آشنایی بیشتر با این بلاک دیاگرام به معرفی قسمت های مختلف و اختصار هر کدام می پردازیم :
1) : BSS ( Base Station Subsystem )
بخشی در مخابرات که زیر سیستم ایستگاه پایه که خود شامل BSC و BTS است .

2) : BSC ( Base station Controller )
ایستگاه پایه کنترل کننده

3) : BTS ( Base Transceiver Station )
پست ارسال و دریافت که به شکل دکل مانند دیده می شوند .

4) : MSC ( Mobile Switching Center )
مرکز سوئیچینگ موبایل که وظیفه ارتباط اطلاعات کاربر با BSS را دارد .

5) : HLR ( Home Location Register )
یک پایگاه دامنه ای جهت نگهداری و مدیریت اطلاعات مشترکین اعم از موقعیت اسم و سایر اطلاعات دائمی کاربر.

6) : VLR ( Visitor Location Register )
اطلاعات موقعیت مکانی کاربر به صورت موقت و لحظه ای در آن ثبت می گردد . هماهنگی بین HLR و VLR و MSC است . فرض کنید که یک کاربر وارد یک MSC جدید می شود ، VLR اطلاعات موقعیت کاربر را به MSC داده و MSC آن را با HLR تطبیق می دهد .

7) : EIR ( Equipment Identity Register )
این قسمت محل مربوط به نگهداری اطلاعات در مورد گوشی های موقتی اطلاعات محرمانه و ... می باشد که در صورت تماس با گوشی این اطلاعات نیز چک می شود .

8) : AUC ( Authentication Center )
مرکز تصدیق اطلاعات . می توان این بخش را بخش امنیت نامید و عملکرد آن را اینگونه توجیه کرد . بخشی که محرمانه بودن تماس ها را کنترل می کند .

9) : MS ( Mobile Station )
پست سیار . بخشی از GSM که مورد استفاده کاربر است و شامل اطلاعات ME Mobile Equipment ) تجهیزات سیار ) و اطلاعات ( Subscriber Identity Module ) که اطلاعات سیم شامل کد IMSI International Mobile Subscribers Identity ) شناسنامه بین المللی کاربر سیار ) که یک کد در نهایت 15 رقمی است که به شکل زیر می باشد :

3 رقم 3/2 ارقام  بقیه ارقام
MCC  MNC MISN

MCC : Mobile Country Code کد کشور شبکه سیار
MNC : Mobile Network Code کد شبکه سیار
MSIN: Mobile Station Identification Number شماره شناسایی ایستگاه شبکه سیار
گزینه دیگری که در SIM کارت ذخیره می شود شماره تلفن خود کاربر است و اما ME یا همان تجهیزات موبایل که شامل اطلاعات فنی و مدل گوشی و کد IMEI است که به صورت زیر است :

IMEI ( International Mobile Equipment Identity )
شناسنامه بین المللی تجهیزات موبایل

1 رقم 6 رقم  2 رقم 6 رقم
S SNR  FAC  TAC

 TAC : Type Approval Code کد تصویب شده نوع گوشی که دو رقم اول آن کشور سازنده است .
FAC : Final Assembly Code کد کارخانه سازنده گوشی
SNR : Serial Number شماره سریال
S : Spare Digit این کد به همین اسم کد Spare معروف است .

اما وقتی صحبت از سیستم سلول می کنیم این سیستم مربوط به نحوه قرارگیری BTS ها است و شکل سلول ها عمدتا به صورت زیر است :

این سلول ها که به سلول های منظم یا SECTORAL معروفند در غالب شهرها و مناطق تشکیل دهنده سلول های سیستم جهانی مخابرات سیار (GSM ) هستند اما در برخی مناطق که زمین دارای پستی و بلندی و ارتفاع است ، BTS ها سلول های بی قاعده و بدون شکل که به OMINI معروفند را تشکیل می دهند .
همانطور که قبلا گفته شد یکی از خواص این نوع سیستم های مخابراتی اینست که از یک فرکانس می توان بارها در سلول های مختلف استفاده کرد . اکنون نحوه عملکرد این سیستم های مخابراتی را به طور ساده شرح می دهیم . فرض کنید که یک کاربر یا یک MS در محیط یک سلول باشد . هر BTS ، 45 کانال خالی برای ساپورت کردن 45 کاربر دارد یعنی به عبارتی یک سلول که دارای 6 BTS است ، دارای 270 کانال برای ساپورت کردن 270 کاربر است . نتیجه ای که می توان از این مطلب گرفت از خواص مخابرات سلولی است . اگر بخواهیم تعداد کاربران را در یک منطقه افزایش دهیم سلول ها را کوچکتر می کنیم و در مناطقی که تعداد کاربران کمتر است سلول ها بزرگترند .
به این ترتیب می توان تعدا کاربران را افزایش داد . اکنون کاربری که در یک BTS قرار گرفته است تصمیم به برقراری تماس می کند . به محض ارسال سیگنال به یک BTS ،این BTS سیگنال پیام را به BSC مربوط به خود ارسال می کند و این BSC از طریق مرکز سوئیچینگ یا MSC اطلاعات این گوشی و سیم کارت مورد استفاده را چک می کند که این اطلاعات داخل HLR ، VLR ، EIR و AVC که قبلا توضیح داده شدند ذخیره می شود و در صورت صحت و سلامت تمامی اطلاعات تماس برقرار می شود و از طریق مرکز سوئیچینگ ، اگر این تماس با یک گوشی موبایل دیگر بود به یک BSC دیگر متصل شده و تماس برقرار می شود و اگر با تلفن ثابت بود به همان بخش متصل می شود . اکنون که با برقراری تماس آشنا شدیم با یک پدیده جالب دیگر در مخابرات سلولی آشنا می شویم یعنی حرکت از داخل یک سلول به سلول دیگر . به شکل زیر دقت کنید :

فرض کنید که یک کاربر در مرز سلول قرار گرفته باشد و بخواهد از یک سلول به سلول دیگر حرکت کند . همانطور که قبلا گفته شد هر سلول دارای 270 کانال خالی است که برای تحت پوشش قرار گرفتن 270 کاربر طراحی شده است و در حالت عادی فقط یک کاربر از مرز یک سلول به سلول دیگر وارد می شود . بخش سینی سایزر گوشی و مدار PLL که قبلا تا حدودی توضیح داده شدند ، یک کانال خالی در سلول جدید پیدا کرده و به آن متصل می شوند . در این مواقع معمولا یک اختلال کوچک در تماس ممکن است برقرار شود . مثل قطع و وصل شدن لحظه ای یا یک صدای بسیار کوتاه . اما حالت بعدی نبود کانال خالی در سلول جدید است . در این حالت که ممکن است بارها برای ما پیش آمده باشد ، یکی از دلایلی است که در حین مکالمه تماس قطع می شود و یکی از دلایل این مسئله می تواند وارد شدن از یک سلول به سلول دیگر باشد . اما موضوع جالب دیگری که اینجا می توان راجع به آن توضیح داد نوشته شدن اسم منطقه ای که در آن قرار داریم روی صفحه تلفن همراه است . همانطوری که تاکنون توضیح داده شد ، هر کاربری که در یک سلول قرار دارد به یکی از کانال های خالی یک BTS موجود در آن سلول متصل است و نام BTS که به آن متصل هستیم در صفحه LCD تلفن همراه ما دیده می شود که اکثرا نام این BTS نام منطقه ای است که این آنتن BTS در آن واقع شده است . نحوه فعال کردن این اطلاعات در گوشی های مختلف مطابق جدول زیر است :

مدل گوشی  مسیر فعال کردن اطلاعات BTS
Sonny Ericsson Menug Messaging gSetting gArea infog Cell information gon
SAMSUNG Messageg Broad cast messageg Channel gAll channel reciveg on
NOKIA(Symbian)  Settingg Networkg Cellinfo Displayg on
NOKIA  Phone Settingg Networkg Cellinfo Displayg on

نکاتی که در این بخش گفته شد برای دانستن اینکه یک گوشی تلفن همراه از نظر مخابراتی چگونه کار می کند ، کافیست و مطالب بیش از این دارای پیچیدگی، و غیر ضروری می باشد .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:02 ب.ظ [+] | نظرات ()

 بلاک دیاگرام تلفن همراه

مقدمه :
در این بخش از کتاب ، با یکی از مهمترین مباحث تعمیرات ، یعنی تعمیرات سخت افزاری آشنا خواهید شد . تعمیرات سخت افزاری شامل آشنایی با اصول کلی و نحوه عملکرد گوشی های تلفن همراه خواهد بود . همچنین آشنایی با ابزار و لوازم تعمیرگاه،سری بندی گوشی ها ، نقشه خوانی شناخت بخش ها و قطعات گوشی ها و …
البته این نکته لازم به ذکر است که تعمیرات سخت افزاری بدون اطلاعات الکترونیک و دانستن روابط و شناختن قطعات و مخابرات سیار ( در حدی که در همین کتاب در بخش های گذشته خواندید ) منجر به اشتباهات در تعمیرات و عدم توانایی تعمیر کار خواهد شد و تعمیرکاری در کار خود پیشرفت خواهد کرد که با علم به روابط الکترونیکی و مخابراتی بخش های مختلف یک گوشی دست به تعمیر آن بزند . زیرا گوشی تلفن همراه دستگاهی بیش از اندازه حساس ، پیشرفته و دقیق است که نمی توان به صورت تجربی و عملی تعمیرات آن را انجام داد . در نتیجه بخش تعمیرات سخت افزاری زمانی مفید است که شما به الکترونیک و مخابرات تسلط کافی داشته باشید .

نحوه عملکرد :
ابتدا بلاک دیافراگم بالا را بطور کلی وصف می کنیم و یک توضیح کلی در مورد نحوه عملکرد و ارتباط بخش های مختلف ارائه می دهیم . سپس هر بخش را دقیق تر و با توضیحات بیشتر بررسی خواهیم کرد .
در نمای بالا بلاک دیاگرام اصلی یک گوشی تلفن همراه نشان داده شده است . همانطور که می بینیم پردازشگر اصلی گوشی CPU نامیده می شود که وظیفه پردازش اطلاعات و کنترل بخش های دیگر گوشی را بر عهده دارد . CPU در واقع اصلی ترین بخش و مغز یک تلفن همراه است که اختلال و خرابی آن می تواند باعث از کار افتادن هر کدام از بخش های گوشی شود . CPU برای کار کردن احتیاج به سه عامل اساسی دارد :
1. ولتاژ راه اندازی
2. کلاک پالس
3. Firmware یا نرم افزار راه انداز و اصلی گوشی که نرم افزار Flash نیز نامیده می شود .

ولتاژ راه اندازی CPU که از طریق باطری و بواسطه بخش تغذیه یا Power Supply که شامل آی سی تغذیه و سایر قطعات این بخش می باشد ، به CPU می رسد . کلاک پالس از طریق کریستال اصلی گوشی که یک پالس مربعی با فرکانسهای 13-5/19-26و4/38Mhz درگوشیهای مختلف تولید می کند به CPU می رسد . در مورد کلاک پالس می توان این توضیح را داد که هر سیستم و مدار دیجیتالی برای اینکه بین بخش های مختلف آن یک هماهنگی یا سنکرون ایجاد می شود احتیاج به یک پالس مربعی به نام کلاک پالس دارد که فقط در صورت وجود این پالس های متوالی مدارهای دیجیتالی کار می کنند . آخرین عامل که برای کارکرد CPU لازم است نرم افزار اصلی یا firmware است که به صورت یک نرم افزار برنامه نویسی شده در آی سی Flash به زبان قابل شناسایی برای CPU از طرف کارخانه سازنده قرار داده شده است . در مورد کارکرد CPU اگر بخواهیم مثالی بزنیم می توانیم این گونه عنوان کنیم که مثلا اگر یک مصرف کننده بخواهد با شماره تلفن تماس حاصل کند از طریق صفحه کلید ابتدا اقدام به نوشتن شماره می کند ، با فشار هر کدام از دکمه های صفحه کلید ابتدا اطلاعات از فیلتر ESD ( UIIC صفحه کلید ) – البته در صورت وجود – گذشته و به داخل CPU می روند . CPU بعد از تجزیه و تحلیل و پردازش ، تشخیص می دهد که کدام دکمه ها و شماره ها فشار داده شده اند . بعد ازآن که کاربر دکمه تماس را فشار داد و CPU این دکمه را تشخیص داد ارتباط با بخش RF برقرار می شود و CPU شروع به کنترل این بخش برای برقراری تماس می کند و در نهایت با کنترل بخش صوتی و پردازش اطلاعات ارسالی و دریافتی از طریق بخش RF و تبدیل امواج آنالوگ به دیجیتال و برعکس امکان برقراری ارتباط و ارسال و دریافت صدا را فراهم می آورد . پس همانطور که می بینیم برای انجام هر کاری مسیر از داخل CPU می گذرد و کنترل تمامی بخش ها را بر عهده دارد . اکنون که با CPU آشنا شدیم به توضیح سایر بخش ها می پردازیم .
حافظه های متصل به CPU که شامل Memory و Flash می باشد که حافظه Flash همانطور که گفته شد شامل نرم افزار راه انداز یا Firmware گوشی و می باشد . Memory شامل حافظه اصلی گوشی و RAM گوشی می باشد و همچنین IMEI نیز در آن ذخیره می شود . دو بخش مهم دیگر که در بلاک دیاگرام دیده می شود ، بخش صوتی و بخش آنتن است . بخش صوتی در واقع رابط بین میکروفن ، هندزفری ، بلندگو ، اسپیکر با CPU است و مدیریت آن ها و تقویت صدای ارسالی و دریافتی و گرفتن نویز و ... را برعهده دارد . اما یکی از مهم ترین بخش های گوشی های تلفن همراه بخش آنتن است که وظیفه آن مدولاسیون و دمدولاسیون و ارسال و دریافت سیگنال و تقویت سیگنال های ارسالی و ... است . اکنون برای بیشتر روشن شدن نحوه عملکرد مدارات تلفن های همراه ، برقراری یک تماس را به طرز ساده و قابل درک شرح می دهیم . فرض کنید که از طریق یک تلفن با یک تلفن همراه تماس گرفته می شود . ابتدا یک سیگنال از طریق BTS که گوشی خود را در یکی از کانال های خالی آن قفل کرده به بخش آنتن یا همان RF فرستاده می شود مبنی بر اینکه تماس برقرار شود . این سیگنال به CPU رفته و CPU براساس دستورالعمل هایی که در آی سی Flash موجود است تصمیم گیری کرده و سه بخش را فعال می کند .
با دستور CPU روی LCD پیغامی مبنی بر برقراری تماس که می تواند شامل نام تماس گیرنده یا شماره آن و یا اطلاعات دیگری که توسط کاربر تنظیم شده است مانند عکس تماس گیرنده و غیره نشان داده می شود . سپس از طریق CPU به بخش صوتی یا همان AF دستوری داده می شود مبنی بر اینکه بازر به کار افتاده و زنگ و ملودی که کاربر تنظیم کرده از طریق بازر پخش می شود . اگر کاربر ویبراتور را نیز روشن کرده باشد از طریق CPU موتور ویبره فعال می شود . این عملکرد تا زمانی ادامه می یابد که کاربر متوجه شده و بخواهد به تماس پاسخ دهد . در این لحظه کاربر از طریق صفحه کلید و دکمه مربوط به پاسخ گویی اقدام به پاسخ دادن می کند که CPU فشرده شدن این دکمه را تشخیص می دهد و در این مرحله میکروفن و بلندگو را از طریق بخش AF فعال می کند و تصویر روی LCD را مثلا تبدیل به کانکتور زمان مکالمه می نماید و سیگنال های دریافتی توسط بخش RF معمولا از طریق CPU کد گشایی شده و به بخش صوتی می روند و در بلندگو پخش می شوند و سیگنال های ارسالی از میکروفن دریافت شده به وسیله بخش AF به CPU می روند که توسط CPU کد شده و به بخش آنتن یا RF برای ارسال فرستاده می شوند . بخش آنتن هم که وظیفه دریافت و ارسال و مدولاسیون و دمدولاسیون سیگنال ها را بر عهده دارد و بدین طریق یک ارتباط تلفنی برقرار می شود . دیگر اعمال نیز با مدیریت و نظارت CPU انجام می شود . اکنون به بررسی جزئیات و توضیحات بیشتر هر بخش می پردازیم البته شایان ذکر است مطالبی که گفته می شود در اغلب گوشی ها یکی است و ممکن است در بعضی از مدل ها تغییراتی جزئی داده شده باشد .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 01:01 ب.ظ [+] | نظرات ()

اجزای اصلی و تشکیل دهنده تلفن همراه

وقتی صحبت از تعمیرات سخت افزاری گوشی می باشد ، ابتدا باید اجزای سخت افزاری و سازنده این دستگاه شناخته شود و کار هر کدام مشخص باشد ، زیرا بیشتر خرابی ها مربوط به عدم کارکرد همین اجزای ظاهری و سخت افزاری می باشند . در حالت کلی اجزای تشکیل دهنده یک تلفن همراه را می توان به صورت زیر نام برد :
1. قاب و شاسی دستگاه
2. برد اصلی
3. LCD ( صفحه نمایش )
4. Key pad ( صفحه کلید )
5. کانکتورهای سیستم
6. باطری
7. بازر ( کپسول زنگ )
8. بلندگو
9. میکروفن ( کپسول )
10. ویبراتور
11. آنتن
12. آنتن هوایی
13. انواع سوئیچ
14. دوربین

1) قاب و شاسی دستگاه :
قاب و شاسی دستگاه همانطور که از اسمشان مشخص است ، در برگیرنده اجزای داخلی و ظریف دستگاه هستند و به نوعی محافظ آن ها و از طرف دیگر مشخص کننده شکل ظاهری و به اصطلاح مدل دستگاه می باشند . شاید آنچه که ما در نگاه اول از یک گوشی تلفن همراه می بینیم قاب خارجی آن می باشد که این قاب می تواند شامل پانل ( Pannel ) و یا یکپارچه باشد
2) برد اصلی دستگاه :
که تمامی قطعات به آن متصل هستند و آی سی ها و المان های اصلی روی آن قرار دارند . در مورد برد گو شی های تلفن همراه می توان گفت که این بردها از نوع ( Printel Wiring Board PWB )هستند که در واقع از انواع بردهای چند لایه محسوب می شوند که دارای ساختار زیر می باشند

به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در یکشنبه 26 آبان 1387 و ساعت 12:59 ب.ظ [+] | نظرات ()
»» کاربرد خازن »» اموزش تعویز قطعات در تلفن همراه»» آشنایی با قطعات و سخت افزار های گوشی های تلفن همراه »» تعاریف و کمیت های پایه»» شناخت قطعات و آشنایی با مفهوم مدار»» مدارهای الکترونیکی و کاربرد قطعات»» مدارهای دیجیتال و ساختار آن »» مدارها و آی سی های به کار گرفته شده در تلفن همراه»» اجزای سازنده ارتباطات رادیویی»» مدارات مخابراتی»» سیستم های مخابراتی تلفن های همراه»» بلاک دیاگرام تلفن همراه»» اجزای اصلی و تشکیل دهنده تلفن همراه»» توانایی نقشه خوانی و تجزیه و تحلیل مدارهای تلفن همراه»» لوازم موردنیاز برای تعمیرات سخت افزاری»» سری بندی گوشی ها و آی سی های به کار رفته در گوشی ها»» فلوچارت های عیب یابی گوشی»» مباحث تکمیلی»» نحوه ی فلاش کردن و انتخاب فایل های فلش انواع گوشی»» هنگ ، ویروس و راه های از بین بردن آن ها»» قفل ها – پیغام های خطا »» کدهای مخفی »» عکس های جالب»» عکس های جالب»» عکسهای نیکی کریمی در فستیوال کن»» عکسهای نیکی کریمی در فستیوال کن»» عکسهای نیکی کریمی در فستیوال کن»» اموزش انلاین تعمیرات تلفن همراه»» معرفی باکس خود به دیگر وبلاگها و سایتها»» Themes for Nokia Series 40 - 240x320
1 2 3 4 5 6 7 ...
وبلاگ من
پست الكترونیك
وضعیت مدیر در یاهو
09354492717 با عضویت در سایت.علاوه بر باخبر شدن از بروزرسانی.نرم افزارهای جدید نیز برای شما ارسال میشود

Powered by WebGozar

این سایت را صفحه خانگی خود كنید !    تماس با مدیر سایت !    اضافه کردن این سایت به علاقه مندیها !

کد را در این قسمت وارد کنید!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic