سلام من محمدرضا عنایتی هستم متولد ۱۳۷۰ و در تهران زندگی میکنم حدفم از ساخت این وبلاگ اشتراک تجربیاتم بین همکاران عزیزم در رشته تعمیرات موبایل هست. امیدوارم مطالبم براتون مفید واقع بشه!

  

به علت طولانی بودن متن به ادامه مطلب مراجعه کنید


  تعویض قطعه ها

 

قطعه هایی كه بر روی مادربرد قرار دارند،عبارتند از:
خازن،‌ مقاومت ها و آی سی های SMD از سه قسمت تشكیل می شوند. این آی سی ها، آی سی هایی هستند كه پایه های آی سی در اطراف برای ما قابل مشاهده است.

دو نوع آی سی داریم كه پایه آن ها در زیر قرار گرفته است و باید تشخیص داد كه كدام، از نوع BGA و كدام از نوع BGY است. آی سی هایی كه از نوع BGA‌هستند تعداد پایه هایشان بیشتر است. برای تغییر در این آی سی ها از شابلون استفاده می گردد.


تشخیص جهت آی سی برروی مادربرد :
بر روی آی سی ها نقطه ای وجود دارد كه برای ما شمارش پایه ها را مشخص می كند. برای تعویض SMD آی سی، از دستگاه هیتر استفاده می شود. مقدار حرارت نباید دست را اذیت كند.

در تعویض قطعه ها از لوازمی مانند، دستگاه هیتر با هویه، گیره كار، پنس و یا مایع Flax استفاده می گردد. ماده شوینده ای كه به كار برده می شود. ده هزار است؛ برای نمونه در تعویض آی سی باید جهت آنرا مشخص كنیم.


آی سی را به وسیله پنس گرفته و با هیتر حرارت می دهند، كار تعویض قطعه نیاز به فرصت دارد.

آی سی را جدا می كنیم و پس از این كه پایه ها به وسیله قلع احیا شد. دو مرتبه آی سی را در محل جا گذاری می نمایند. البته جهت در خازن مهم نیست.

نصب كردن آی سی فوت و فن خاص خود را دارد. در هیت دادن می توان از مایع فلكس استفاده كنیم. ولی باید قبل از آن برد شستشو داده شود. هیت دادن سطوح برد به آرامی مدارهیت داده می شود. تعویض قطعه ها SMD به آسانی صورت می گیرد و هیچ جابجایی صورت نمی گیرد. در آی سی های BJA ما نیاز به پایه سازی است كه از طریق شابلون ها صورت می پذیرد.

پس از اتصال راه های مثبت و منفی به دستگاه و تشخیص پلیت های مثبت و منفی بر روی مادربرد ما می توان گوشی را به دستگاه منبع تغذیه متصل نمود. ولی قبل از آن باید ولتاژ مشخص باشد. چون اگر ولتاژ بالا باشد خراب می شود. گوشی با اتصال سیمها به پلیت های مثبت و منفی، گوشی روشن می شود.
 

UI رابط میان كاربر و موبایل
قطعه های كپسول گوشی یا اسپیكر
ال سی دی - میزان شارژ گوشی چك شود.

صفحه كلید و LED
بررسی قطعه ها
1- ال سی دی یا صفحه نمایشگر كریستال مایع از 3 قسمت اصلی تشكیل شده است.
الف) صفحه نمایشگر
ب) آی سی drive
ج) نحوه اتصال ال سی دی به UI

صفحه نمایشگر از چهار لایه اصلی، تلق نور- كریستال مایع خطوط عمودی، افقی و صفحه انعكاسی تشكیل شده است. دو عامل باعث driver آی سی می شوند و اطلاعات را مشخص می كنند. آی سی‌ قابل تعویض نیست ال سی دی ما به دو دسته تقسیم می شوند.
1- با كابل
2- بدون كابل


نحوه چسبیدن سوكت :
1- قلع كاری
2- سوكتی
3- چسبی
   عیوب ال سی دی : دستگاه كار نمی كند

عیب یابی ؛ باید مرحله به مرحله عیب تشخیص داده شود، این عیب می تواند از مناطق مختلف باشد. یكی خود صفحه ال سی دی باشد. ممكن است شكسته باشد. ال سی دی به concetor وصل می شود.

اگر ال سی دی از نظر ظاهری سالم باشد عیب می تواند از آی سی drive باشد كه این وسیله قابل تعویض نیست. جدا كردن ال سی دی از قسمت چسب زده به وسیله حرارت صورت می گیرد.
ال سی دی با connect با صفحه UIF مرتبط می شود، ممكن است در آن قطعی به وجود آمده باشد.

ممكن است مادر برد ایراد داشته باشد. استناد ما تنها نقشه گوشی است پایه ها / انتقالِ ولتا / را با مولتی تشخیص داده كه آیا روشن می شود یا خیر؟ اگر ولتاژ صحیح بود، پس ایراد ازسی پی یو است و آی سی كه پردازشگر است اما اگر ولتاژ درست انتقال نیافت به آی سی ‌دیگری مربوط است.

POWER SUPPLY كه در گوشی های جدید این آی سی ‌ها در داخل هم ادغام شده است. یك آی سی را به دقت بنگرید، و در داخل آن آی سی ‌های مختلفی وجود دارد كه عملكرد متفاوتی دارند. آی سیPOWER SUPPLY ، آی سی شارژ و یا ADWEآی سی و ! UEM كل این آی سی ها عملكرد كنترل دستگاه را برعهده دارد.


ادامه تعویض قطعه ها
نكته مهم در تعویض آی سی ها
1- تعیین قید یا محدوده آی سی چرا كه آی سی های DJA از انواعی هستند كه پایه آن ها را در این نوع پایه ها در زیر قرار گرفته است. آی سی برای اینكه درجای مخصوص قرار گیرد باید در قید خود باشد.

2- در حین نصب آی سی از نوع DJA سعی شود با پنس بر روی آی سی فشار آورید. چون این كار باعث می شود تا قلع هایی كه در زیر قرار گرفته است، به هم اتصالی دهند و سبب كاركرد آی سی شوند.

3- برای فهمیدن اینكه آیا آی سی درست در سر جای خود نصب شده است، می بایست آی سی بطور كاملً مماس سطح برد قرار گیرد. همچنین آی سی از چهار طرف نصب شده باشد. در یكی از نكات مهم در تعویض قطعه تمیزی سطوح است كه باعث می شود كار تمیز شود.
   شناسایی قطعه ها:

1- مقاومت:
مقاومت ها را با علامت R‌ بر روی نقشه مشخص می كنند.
انواع مقاومت های موبایل به صورت مقاومت های معمولی، مقاومت های فیوزی و VOR ازNTC درمداری مثل PLAT‌ پلیت بیتین یا تعیین كننده حرارت باتری و از PTC در مدار VTXO استفاده نشده .

از مقاومت ها در كلیه سطوح مادربرد استفاده شده است. این مقاومتها رنگهای مشكی، آبی و قرمز بر روی برد مشخص هستند. البته معیار اصلی برای شناسایی آن ها نقشه است.

2- خازن :
خازن ها نیز بر روی مادربرد قرار دارند. این قطعه ها بر اثر نوسان های ولتاژ از خود مقاومت نشان می دهند. خازن هایی كه بر روی موبایل قرار دارند؛ خازن های سرامیكی و یا خازن هایی از جنس اكسید تانتانیوم است.


از خازن ها به دو صورت در برد استفاده می كنند :
الف) سری
ب) موازی


اگر خازن ها موازی باشد نقش موازی را بازی می كنند: عامل مقاومت كننده در نوسانات برد. خازن های سرامیكی به رنگهای كرم، بژ، قهوه ای و خاكستری هستند كه خرابی در آن ها به ندرت اتفاق می افتد و به وسیله هیت گرفتن می توان از آن ها رفع اشكال كرد. در رابطه با خا زن های اكسید تانتانیم كه در مدارهای تریكس و پاور از آن ها استفاده می شود. این خازن ها نقش فیلتر یا نویزگیر را بازی می كنند. به رنگ مشكی با پایه سفید رنگ و یا به صورت زایده ای مشخص می شود. اگر خازن ها را با مولتی مترها آن ها را تست كنند، باید با مولتی متر آنالوگ این كار را انجام شود. هم می توان اتصال كوتاه، هم نشتی خازن و هم قطعی را مشاهده كرد. در مولتی متر آنالوگ اگر عقربه حركت كند و برگشتی نداشته باشد حالت اتصال كوتاه زمانی قابل تشخیص است كه، بعد از برگشتن به حالت صفرنرسد در این حالت نشتی دارد و اگر از روی صفر حركت نكند، به معنای این است كه خازن قطعی دارد. اشكال در خازن های تانتانیوم به صورت مكالمه با نویز است كه با تعویض خازن این مشكل برطرف می شود.

درتخلیه باتری و خود به خود خاموش شدن آن تأثیر دارند. نشتی درخازن ممكن است اشكال ضعف یا گیرندگی نداشتن را نیز فراهم سازد. سلف یا قطعه سیم پیچ با علامت L‌ بر روی نقشه قابل مشاهده است.

3- سلف :
سلف سیم پیچ قطعه ای است كه در برابر نوسان های جریان، مقاومت نشان می دهد و در خیلی از مدارها كاربرد دارند. سلف ها به رنگ های سفید و یا قطعه های به صورت دو رنگ یافت می شوند.


نحوه تست آن ها به وسیله تست بازر مولتی متر انجام می شود :
البته برای تست خازن، خازن سرامیكی و سلف می توان از دستگاه ال سی متر استفاده كرد. معیار سنجش خازن چیزی ست كه نقشه به ما نشان می دهد.

اگر صدای بوق با بازر شنیده شود؛ سلف بدون نقص است و در صورتی كه صدای بوق شنیده نشود، سلف مشكل دارد. این آزمایش در قطعه هایی مانند : فیوز و یا قطعه های فیوزی انجام می گیرد.  بحث UIF

 

UIF كپسول گوشی از سه قسمت اصلی تقسیم شده است :
الف) سیم پیچ
ب) آهن ربا و صفحه ارتعاشی
ج) صفحه ارتعاشی

از كپسول گوشی برای دریافت فركانس های آنالوگ استفاده می شود. كپسول گوشی قطعه ای است كه در بالاترین قسمت گوشی قراردارد و یا در درب گوشی تعبیه شده است. اگر مشكلی در دریافت صدا بوجود آید این قطعه ایراد پیدا كرده است.

تست كپسول گوشی به وسیله دستگاه مولتی متر انجام می شود. بایستی عددی بین پانزده تا سی اهم، مشاهده شود.

در صورتی كه صدای گوشی دریافت نشود، این مراحل قابل اجرا است :
الف) تست اسپیكر یا كپسول گوشی به وسیله مولتی متر
ب‌) تست اتصال كپسول گوشی به UI
ج) تست قطعه ها در مسیركپسول تا Audio آی سی

1. در ارتباط با ارسال و دریافت صوت در سیستم تلفن همراه از یك آی سی استفاده شده است. این آی سی واسطه ای بین مدار RF‌ و كنترل دیجیتال است.

آدیو آی سی كه در مجموعه ای از گوشی ها به صورتConverter عمل می كند. آدیو آی سی فركانس های آنالوگ و دیجیتال را به هم تبدیل و زمانی كه فركانس دیجیتال وارد Audio آی سی عمل DC و در مسیر برعكس عمل ADC انجام می دهد. ضمن آن كه قطعه ها در مسیر، باید تست شود.
 

د) تعویض Audio آی سی
كپسول دهنی :‌
برای ارسال صورت استفاده می شود و از دو قسمت تشكیل شده است :
1. ترانزیستور Fet
2. صفحه دیافراگم

كپسول دهنی در تلفن همراه از نوع دینامیكی است و زمانی كه این كپسول دهنی معیوب شود باید از تست دیودی استفاده شود. از یك طرف نمایش عدد را بر روی مولتی متر خواهیم داشت و از سوی نخواهیم كرد. موارد تست كپسول دهنی نیز مانند كپسول گوشی است. یعنی تست قطعه، تست ارتباط ها و تست قطعه ها در مسیر است.

كپسول دهنی در گوشی بر روی سیستم كانكتور نصب می شود. مجموعه كانكتورها شامل:
كانكتور شارژ، كانكتور رابط كامپیوتر، كانكتور هندزفری Hands free و كانكتور آنتن قسمت LED، نور صفحه كلید و صفحه گوشی را تأمین می كند. این قطعه ها به دیودهای نورانی موسوم هستند.

نكته مهم در مورد LED تشخیص دادن جهت آن است. یعنی پایه مثبت و منفی بر روی LEDیك نقطه سیاه قرار دارد.
اگر LED از روی UI‌ درآورده شود، آن به صورت T مشاهده می گردد. اگر مثبت و منفی روی صفحه نیامد و فقط قطعه LED بر روی UI‌ نصب شد LED روشن نمی شود.
 

LED به صورت موازی بر روی برد UI‌ قرار دارند كه پایه مثبت LED به پلیت مثبت باتری و پایه منفی آن به پلیت منفی باتری برای LED مشكلاتی پدید می آید. بدین صورت كه اگر در گوشی LED از كار افتد. باید منتظر شد كه آیا به صورت تكی از كار افتاده یا كلی است. اگر تكی از كار افتاده باشد، باید اول قطعه LED را تست كرد. تست این قطعه به صورت :
الف) القاء‌ جریان :
اگر سه و شش دهم ولت بر روی دستگاه منبع تغذیه فعال شود، می بایست LED روشن شود.

ب) تست ارتباط پایه های مثبت و منفی با یكدیگر - اگر قطعی در پایه منفی به وجود آمده باشد می توان آن را با تعویض سیم كشی انجام داد.
 

در حالت كلی اولین كار منو است. چون د رمنوی گوشی LED (آف) خاموش می شود. در قسمت دوم تست ارتباط پایه مثبت، با پلیت مثبت باتری است.
3- تست ارتباط باید منفی با پایه فعال ساز منفی باشد.
4- تست درایور یا راه انداز Driver
5- تست مگینترون Magentron

دربرخی ازگوشی ها چراغ های بسیاری وجود دارد، كه برای راه اندازی آن ها سه درایور مجزا استفاده می شود. این درایورها RGB‌ نام دارند
 

 

 


  بحث عیوب های گوشی

 

عیب های باتری اصلی :
باتری اصلی از سلول های سری تشكیل شده اند و مواد شیمیایی داخل آن ها می تواند مشكلاتی به شرح پدید آورد.
الف) تخلیه سریع باتری
ب) خواب الكتریكی
ج) قطعی در مدار باتری


یكی از عیب های عمده فساد در باتری است و برحسب نوع تخلیه عیب یابی می شود.
الف) در حالتی كه باتری سریع شارژ و دشارژ شود
ب) در حالتی كه نرمال، شارژ و سریع دشارژ و سپس خاموش می گردد


در حالت اول قطعه های مانند:
حد باتری، مقاومت فیوزی دویست و بیست در گوشی های خاص اشكال نرم افزاری در آی سی خاص
در حالتی كه باتری نرمال شارژ و سریع دشارژ شود ؛ با پیغامی مانند low change مواجه می شوید.

قطعه های مانند:
پاور آمپیلی فایر كه ولتاژ خود را از باتری می گیرد و در زمانی كه آی سی معیوب شود. باتری سریع تخلیه می شود.
اشكال دوم در خازن آنتالیوم مدار TX
اشكال سوم در خود باتری Backup است  خواب الكتریكی :

باتری نیاز به شوك دادن دارد كه از دستگاه منبع تغذیه استفاده می شود كه باید از طریق خاصی انجام شود.
دستگاه منبع تغذیه تقسیماتی را برای خود دارد

 

ولتاژ

جریان

1. شوك دادن به باتری شارژ مستقیم باتری

2/7=2×6/3

600ma


 

برای عمل شوك دادن سیم منفی را بر روی سیم پلیت منفی ثابت نگه داشته و سیم مثبت را به صورت ضربه ای به باتری می زنیم.
در كار شارژ مستقیم ما ولتاژ مستقیم را یك ولت اضافه می كنیم در ارتباط با قطعی در مدارباتری،‌اگر در داخل باتری سولفاتگی باشد و یا ارتباط داخلی قطع شود آن را تعویض می كنیم؛ ولی باید بدانیم كه در حالت قطعی مدار قرار داریم.

در دستگاه منبع تغذیه بر پایه دو پارامتر ولتاژ و جریان می توان كارهای خاصی را انجام داد. اگر باتری را به دستگاه منبع تغذیه باتری را وصل می كنیم و جریانی را نشان ندهد بنابراین قطعی نداریم. به همین علت باتری می بایست تعویض گردد.

در خواب الكتریكی حالتی به وجود می آید كه جریانی معادل شش دهم 6/0 آمپر یا ششصد میلی آمپر را مشاهده می كنیم و می توان به باتری شوك وارد كرد.
   عیب های باتری Backup :

خود به خود خاموش كردن گوشی، خود بخود هنگ كردنِ گوشی و یا تخلیه سریع گوشی، از دست دادن تنظیم تاریخ، ساعت و یا مواردی مانند هنگ كردن گوشی در حین مكالمه از عیب های باتری به شمار می آید. دستگاه منبع تغذیه می تواند در روشن كردن باتری كمك نماید.

اولین حركت برای عیب یابی، پلیت های مثبت و منفی است
1- پلیت و حرارت سنج
2- پلیت BSI

برای تشخیص مثبت و منفی آن به وسیله تست بارز یا بوق می توان تشخیص داد آن پلیتی كه با منفی اتصال داشته باشد پلیت منفی و دیگری مثبت است.

این كار به وسیله دستگاه مولتی متر این كار انجام می شود . وقتی ارتباط برقرار شد بوق دستگاه بلند می گردد.
برای بررسی عمل نكردن ال سی دی گوشی باید آی سی‌های آن را بررسی كرد.
اگر به وسیله هیت گرفتن بر روی گوشی مشكل حل نشد، قطعه مورد نظرمی بایست تعویض شود.
 

 

 


  بحث تقسیم بندی اصلی گوشی

 

یك تلفن از 6 قسمت اصلی تشكیل شده
1- قاب رو
2- در پشت
3- باتری { اصلی - Buckup
4- آنتن های ثابت و كشویی مخفی
5- UI user interface رابط میان كار برد موبایل
6- ال سی دیLCD, صفحه كلید، Speaker، كپسول دهنی، بارز یا میكروفن، ویبراتور  قاب رو :

بدنه اصلی تلفن قاب رو و صفحه شماره گیراست.
1- قاب پشت گوشی :
شماره سریال گوشی، ویبراتور، بارز گوشی دهنی، كانكتورها بر روی آن قرار دارند

2- قطعه UI :
كپسول گوشی ال سی دی صفحه كلید، دیودهای نورانی بر روی آن قرار دارند. قسمت ارتباط دهنده گوشی كه بر روی آن قرار دارند.

3- مادربرد دستگاه :
آی سی، فیلتر‌، نوسان ها، و قطعه های غیرفعال باتری هایی كه در تلفن همراه از آن ها استفاده می شود و موسوم به باتری بك آپ Backup تنظیم ولتاژ ساعت و تاریخ است.

باتری ها انواع مختلف دارند برای مثال از جنس نیكل، لیتیوم و نوعی باتری جدید كه اغلب از جنس لیتیوم هستند.

 

   بحث در مورد تلفن همراه

 

الف) تعمیر كار ماهر و ورزیده كسی است كه عیب یاب خوبی باشد.
ب) عیب یاب زمانی در كار خود موفق است كه تعویض كار قطعه خوبی باشد.
ج) عیب یاب موفق باید، لوازم و قطعه ها مربوط به كار خود را در اختیار داشته باشد.
بحث ها در مورد تلفن همراه

دو پارامتر اصلی : سخت افزار و نرم افزار است.

لوازم مورد استفاده سخت افزار :
الف) دستگاه تهویه هوای داغ
ب) دستگاه های منبع تغذیه شامل :
1. شوك دادن به باتری ها
2. شانه مستقیم
3.روشن كردن بدون باتری
4. روشن كردن شارژهای فندكی
5.عیب یابی در سری گوشی های خاموش؛ بر اساس نحوه جریان گوشی
ج) ست پیچ گوشتی
د) پنس ها – آنتی مگنیك باید باشند
ه) سیم چین
ر) سیم قلع از نوع سه دهم میلی متر(3/0)
ز) پیچ گوشتی های چهارسوی ریز
چ) شابلون
د) خمیر قلع
ذ) سیم قلع كش
خ) روغن لحیم
ت) مایع فلكس یاخمیر فلكس و یااسپری فلكس
پ) گیره كار
ث) مولتی متر
ن) نقشه راهنمای اصلی، نقشه مادربرد
ص) استفاده از نرم افزارها
ض) دستگاه باكس
ع) كابل های دیتا
غ) دستگاه خواننده كارت حافظه
ی) دستگاه تبادل كننده اطلاعات
   بررسی اصولی در مورد تقسیم بندی مداری مادربرد

مادربرد به 3 مدار تقسیم می شود:
الف) مدار RF موسوم به مدار فركانس های رادیویی، كه خود از دو قسمت تقسیم شده است.
1. RX دریافت فركانس
2. TX ارسال فركانس
ب) مدار Buse Band ! كنترل دیجیتال
ج) UI : user interface رابطه میان كاربرد موبایل
  

گوشی ها به 2 دسته تقسیم می شوند :
الف) گوشی های تخت
ب) گوشی های تاشونوشته شده توسط محمدرضا عنایتی در سه شنبه 5 آذر 1387 و ساعت 11:40 ق.ظ [+] | نظرات ()
»» کاربرد خازن »» اموزش تعویز قطعات در تلفن همراه»» آشنایی با قطعات و سخت افزار های گوشی های تلفن همراه »» تعاریف و کمیت های پایه»» شناخت قطعات و آشنایی با مفهوم مدار»» مدارهای الکترونیکی و کاربرد قطعات»» مدارهای دیجیتال و ساختار آن »» مدارها و آی سی های به کار گرفته شده در تلفن همراه»» اجزای سازنده ارتباطات رادیویی»» مدارات مخابراتی»» سیستم های مخابراتی تلفن های همراه»» بلاک دیاگرام تلفن همراه»» اجزای اصلی و تشکیل دهنده تلفن همراه»» توانایی نقشه خوانی و تجزیه و تحلیل مدارهای تلفن همراه»» لوازم موردنیاز برای تعمیرات سخت افزاری»» سری بندی گوشی ها و آی سی های به کار رفته در گوشی ها»» فلوچارت های عیب یابی گوشی»» مباحث تکمیلی»» نحوه ی فلاش کردن و انتخاب فایل های فلش انواع گوشی»» هنگ ، ویروس و راه های از بین بردن آن ها»» قفل ها – پیغام های خطا »» کدهای مخفی »» عکس های جالب»» عکس های جالب»» عکسهای نیکی کریمی در فستیوال کن»» عکسهای نیکی کریمی در فستیوال کن»» عکسهای نیکی کریمی در فستیوال کن»» اموزش انلاین تعمیرات تلفن همراه»» معرفی باکس خود به دیگر وبلاگها و سایتها»» Themes for Nokia Series 40 - 240x320
وبلاگ من
پست الكترونیك
وضعیت مدیر در یاهو
09354492717 با عضویت در سایت.علاوه بر باخبر شدن از بروزرسانی.نرم افزارهای جدید نیز برای شما ارسال میشود

Powered by WebGozar

این سایت را صفحه خانگی خود كنید !    تماس با مدیر سایت !    اضافه کردن این سایت به علاقه مندیها !

کد را در این قسمت وارد کنید!
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic